Cílem etického kodexu je vyjádřit etické standardy Scio Research v rámci výzkumu, práce se školami a s dětmi, a práce se zaměstnanci. Při jejich vytváření jsme čerpali z Evropské charty pro výzkumné pracovníky, Etického rámce výzkumu a dalších dokumentů rámujících etické zásady pro výzkum na školách a výzkum s dětmi.
S poznatky z našich výzkumů zacházíme otevřeně, nezaujatě, v souladu s principy vědecké integrity. Pravdivost a objektivita jsou vždy na prvním místě. Komerční zájmy společnosti Scio nemají vliv na naši výzkumnou činnost.
Výzkumné aktivity by měly být pro všechny zúčastněné bezpečné, co nejpříjemnější a co nejpřínosnější. U výzkumů prováděných ve školách dbáme, aby výzkumné aktivity probíhaly v harmonii s běžnou výukou a nenesly rizika větší než běžná výuka.
Dbáme na to, aby účastníci*ice, resp. jejich zákonní zástupci*kyněm měli k dispozici všechny informace potřebné k tomu se kvalifikovaně rozhodnout, zda se oni, resp. jejich děti našich výzkumných projektů zúčastní. Děti se aktivit spojených s výzkumem účastní vždy dobrovolně. Pokud to pro ně může být přínosem, informujeme je o výsledcích výzkumu.
Chráníme soukromí účastníků*ic našich výzkumů. Dbáme na to, aby osobní informace o účastnících*icích nepronikly k nikomu kromě nezbytného počtu pověřených výzkumníků. Dodržujeme GDPR.
K publikování přistupujeme zodpovědně, nepřivlastňujeme si cizí zásluhy a v publikacích neselektujeme informace za účelem podpoření našich závěrů.
S vědeckými pracovníky*icemi, se spolupracovníky*icemi i s dětmi zacházíme vždy férově a s respektem. Netolerujeme žádné projevy diskriminace na základě etnika, pohlaví, sexuální orientace, seniority či identity.
Každý z našich výzkumů včetně konkrétních aktivit schvaluje etická komise, která se skládá z rodičů, pracovníků*nic škol a nezávislých odborníků*nic. Etická komise může mimo jiné rozhodnout, že pro konkrétní aktivitu je zapotřebí dalšího souhlasu.
Mgr. Zlata Hokrová, Ph.D.
pedagožka
Zlata Hokrová vystudovala učitelství českého a německého jazyka a získala doktorát v oboru německý jazyk na Filozofické fakultě MU. Aktuálně je průvodkyně ve ScioŠkole Plzeň.
PhDr. Mgr. Ivana Olecká, Ph.D.
akademická pracovnice
Ivana Olecká vystudovala sociologii, žurnalistiku na FF UP a získala doktorát ze sociálního lékařství na LF UP. Aktuálně je akademickou pracovnicí na Cyrilometodějské teologické fakultě UP.
Ing. Mgr. Jiří Remr, Ph.D., MBA
výzkumník / odborný asistent
Jiří Remr vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal doktorát v oboru evaluací. Aktuálně pracuje jako výzkumný ředitel v Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN).
Mgr. Martin Pehal, Ph.D.
proděkan pro projektové řízení a grantovou činnost FF UK